DDR6 ve LPDDR6 dönemi başlıyor: 17,6 Gbps hızlara çıkacak

Günümüzde yüksek ücretler nedeniyle DDR4 veya LPDDR4 standardı halen kullanılmaya devam ediyor. DDR5 ise halen beklenen paya ulaşabilmiş değil. Ancak DDR6 başta olmak üzere daha ötesi için çalışmalar aktif olarak devam ediyor. JEDEC’ten (Solid State Technology Association) alınan dahili bir sunumda ise, DDR6 ve LPDDR6 bellekler hakkında yeni ayrıntılar ortaya çıktı. 

17,6 Gbps hızlara ulaşacak

Hatırlamak gerekirse, halihazırda mevcut olan LPDDR5 standardı, ilk olarak Şubat 2019’da duyuruldu ve kaydedilen iyileştirmeler arasında LPDDR4’e göre %50 performans ve %30 güç verimliliği artışı yer alıyor. Geçtiğimiz yıl tanıtılan LPDDR5T ise, hem verimlilik hem de frekans anlamında bu değerlerin üzerine çıkmayı başardı. 

Sunumdan alınan görüntülere göre LPDDR6 bellekler, 10,667 Gbps’lik bir giriş hızıyla birlikte 14,4 Gbps hızlara ulaşacak. Raporda, yeni standardın iki adet 12-bit alt kanaldan destek alacağı belirtiliyor ve 38.4 GB/s’ye kadar giriş bant genişliği sunacak.

DDR6’ya gelirsek, bellek için ilk taslağın bu yıl tanıtılması ve ilk sürümün 2025’in 2. çeyreğine kadar yayınlanması bekleniyor. Bu doğrultuda 8,8 Gbps giriş hızına sahip olacak ve 17,6 Gbps’ye kadar çıkabilecek.

Ancak bu hızların yalnızca başlangıç olacağını hatırlatalım. Öyle ki bu rakamın 21 Gbps’e kadar ulaşması bekleniyor. Bilmeyenler için şu anda en hızlı DDR5 bellek modülleri 9000 MT/s hızlara ulaşıyor ve 11.000 MT/s’e kadar hız aşırtma denemeleri mevcut. DDR6 ise bunu kolay bir şekilde 20.000 MT/s üzerine taşıyacak. 

Masaüstü bilgisayarlar için CAMM2 geliyor

Sunumdan alınan başka bir görüntü ise çift kanallı CAMM2 bellek çözümlerine değiniyor. Kaçıranlar için CAMM2 bellekler, dikey olarak yerleştirilmek yerine yatay olarak yerleştirilecek ve şu anda iki adede kadar modüller sergileniyor. Dolayısıyla anakartlar için yepyeni bir yaklaşım gerektirecek. Ancak bunun yakın zamanda olmayacağını belirtmekte fayda var. 
Daha Fazla Video

donanimhabercom Instagram Takip Et

Xiaomi’den fütüristik su tabancası

Exadious 1 ay önce

Efsane Türkiye’ye gelse alırım..

E

E_Y_B_H_P_T 2 ay önce

1

O ışık efektleri sadece yanlarda değil üstte de olmalıydı. Böylece tabancayı kullanan, kafasını yana eğmek zorunda kalıp, fıtık olmaz. Aynısını küçükken ışıklı ayakkabımda yaşamıştım oradan biliyorum. Ayakkabıma yan bakmaktan düz yürüyemiyordum. Hava atmaktan ziyade o havayı yaşamayı tercih ederim. 7 de olsam 70 de olsam kararım değişmeyecek.

emrahmt 3 ay önce

Mukemmel bir silah acaba ne kadar hızlı atıyor. [resim]

garez41 4 ay önce

Fiyat makul olsa efsane olur gerçekten ya.

Rindaman 4 ay önce

Vay bee, bu cihaz xiaomi çıktı ben de diyordum kim üretmiş..

D

DH Misafiri 5 ay önce

hocam 4x daha iyi direk hs attirir

Mstt.2010 6 ay önce

Über

SUPERSONICQ 6 ay önce

Evet ama 6x scop daha iyi gider buna daha uzaktaki hedefler için. Gerektiğinde 3x’e de çekebilirsin falan 😀

SupremeMasterr 7 ay önce

Muskun alev tabancası vs bu

ccguven 8 ay önce

2

İstilacı güvercinlere karşı iyi olur. 5 10 dk da bir sopayı alıp kovalamak yordu artık.

rszx247 8 ay önce

Yakında su atan F18 falanda yaparlar 🙂

X

xsw 8 ay önce

1

Hazneye kezzaplı su doldurup nişan almak yapmayın böyle şeyler yahu…

alex59 9 ay önce

2

Xiaomi kendini çok geliştirdi artık her alanda kaliteli işler yapıyorlar.

Rhodope Thrax 9 ay önce

fışkırttığı su mermi gibi isabetli gitmeyeceği için gereksiz diye düşünmüş olabilirler.

RaptorFX 9 ay önce

Lazer nişangah da eklenseymiş tadından yenmezmiş.

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir