‘Meclis’teki vekil sayımız artacak’

Mehtap Gökdemir –  CHP Genel Başkanı Özgür Özel, kapalı grup toplantısında milletvekillerine partiye yeni katılan vekiller olacağını söyledi. CHP grubu bir grup başkanvekilliği ve iki disiplin kurulu üyeliği için seçim yapmak üzere önceki gün toplandı. Edinilen bilgilere göre Özel, toplantıda şunları söyledi: “Önümüzdeki dönemde Meclis’teki sayımız artacak. Partimize katılacak vekiller olacak. Tabi hemen değil. Önümüzde bir anayasa süreci var. Onların zamanlamasını süreç içerisinde değerlendireceğiz, en uygun zamana karar vereceğiz.” Parti kulislerinde, CHP’ye katılabileceği belirtilen isimler arasında İYİ Parti’den istifa ederek bağımsız kalan İzmir Milletvekili Ümit Özlale ve yine bu partinin Yozgat Milletvekili olan Lutfullah Kayalar’ın bulunduğu iddia ediliyor.

Vekile SP sürgünü

Özel, konuşmasında partide huzursuzluk istemediğini, disiplinsizliği affetmeyeceğini ve disiplin sürecini işleteceği mesajını verdi. Özel’in, isim vermeden aday belirleme sürecinde PM toplantısını adeta basan ve sonrasında de eleştirilerini sürdüren Mersin Milletvekili Hasan Ufuk Çakır’a işaret ederek şunları söylediği belirtildi: “Parti aleyhine hareketler, partiye zarar verici durumlar içerisinde olduğunu tespit ettik. Bu durumda ihracı hak ediyor. Ben başarılı genel başkanım. Benim iradem dışında hareket edeni partiden atarım. Zaten birini ihraç edeceğiz. Eğer o istifa edip SP’ye gitmezse, ihraç edeceğim. Görevli gidecek. Öyle affederim. İsterse oraya gitme hakkını vereceğiz. Yoksa ihraç edeceğiz.”

Grup statüsünü koruyabilmesi için SP’ye gönderilen Kütahya Milletvekili Ali Fazıl Kasap’ın CHP’ye döneceğini belirten Özel’in “Ya böyle olacak, ya böyle olacak. Kendisi karar verecek. Arkadaşlar kendisiyle görüşüyorlar” ifadelerini kullandığı öğrenildi.

Edinilen bilgiye göre Özel, yerel seçim sonuçlarına ilişkin de şu mesajları verdi:
“Kimse şımarmasın. 2028’de başarılı olmak zorundayız. Bunun için de herkesten görüş alacağım. Milletvekili olabilir miyim, olamaz mıyım, kaygısı olanlar var. Benim yanımda durmadıkları için. Ben affetmeyi bilirim. Ama performansa bakacağım. Ben açık konuşan bir adamım. Bu partide Engin Altay ve Gürsel Erol gibi iki tane abim, bu süreçte benim yanımda durdular. Geçmişte benim yanımda değillerdi. Şimdi doğru yaptılar. Ama bazı arkadaşlar hala devam ediyorlar. Disiplinsiz davrananı, parti içerisinde muhalefet yapmaya kalkanı affetmem.”

‘Bu partinin abisi Veli Ağbaba’

Özel, “Grup başkanvekillerinin arkasında durun, onlarla çalışın ama bir derdiniz bir sıkıntınız olduğunda bu partinin abisi Veli Ağbaba’dır, ona gideceksiniz, konuşacaksınız. Ben en çok ona güvenirim. Veli Abi’ye danışacaksınız, soracaksınız, o da sizi yönlendirecek. Meclis’te çoğunluk olacak. Ben de Meclis’i yakından takip ediyorum, izliyorum. İktidara yürüdüğümüzün bilincinde olmamız gerekiyor. Hata yapmamalıyız” dedi.

 

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir